wtorek, 13 stycznia 2015


         Mennica Bydgoska.


Mennica bydgoska działająca w latach 1594-1686 jako mennica prywatna, królewska, a od 1632 r. państwowa była jedną z najważniejszych mennic w Rzeczypospolitej. Rozkwit mennicy związany był z działalnością przedsiębiorców menniczych pochodzących z Niemiec, Włoch i Niderlandów. Znaczący wkład w działalność mennicy wnieśli również mieszczanie bydgoscy: Krzysztof Guttman i Michał Hoderman. Mennica bydgoska, obok drobnych monet, takich jak szelągi i trojaki, wybijała również monety o wysokim nominale: dukaty i ich wielokrotność, a także talary i półtalary.  

W pomieszczeniu piwnicznym zilustrowany został proces bicia monet w oparciu o reprodukcje witraży z mennicy w Konstancji. Wyeksponowane zostały wybrane monety bite w mennicy bydgoskiej, a pochodzące ze zbioru bydgoskiego Muzeum. Owe monety odznaczały się znakomitym opracowaniem artystycznym, gdyż stemple do nich wykonywali artyści wysokiej rangi m.in.: Samuel Ammon i Jan Höhn. Z Bydgoszczy pochodzi słynna złota moneta studukatowa z 1621 r., o wadze 350 g, uważana za jedną z najpiękniejszych monet europejskich. Na wystawie została ona zaprezentowana dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki 3D. Monety z mennicy bydgoskiej docierające do wielu zakątków Europy spotykamy w pojedynczych znaleziskach, jak i skarbach, czego przykładem jest prezentacja skarbu z Osówca k. Mogilna.
Na ekspozycji zaprezentowano ponadto m.in. narzędzia kowalskie, dające wyobrażenie o używanych w trakcie działalności mennicy bydgoskiej oraz inne przedmioty takie jak: tygle, stemple mennicze, skrzynię – skarbiec, a także zabytki kultury materialnej (fajki buty, dzbanki i kafle z pieca) znalezione w trakcie wykopalisk prowadzonych na terenie dawnej mennicy, na Wyspie Młyńskiej przez Wojewódzki Urząd Ochrony zabytków w Toruniu Delegatura w Bydgoszczy w latach 1993/1994 oraz 2006-2009. Zwiedzających z pewnością zaciekawi model stylizowanej śruby menniczej, używanej do wytwarzanie monet grubych: talarów i półtalarów. 

"Bydgoszcz późnośredniowieczna i nowożytna w    świetle źródeł archeologicznych" - wystawa.




W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczólkowskiego w Bydgoszczy można oglądać wystawę „Bydgoszcz późnośredniowieczna i nowożytna w świetle źródeł archeologicznych”. Dopełnia ona tematykę bydgoskiego wystawiennictwa archeologicznego, bowiem wcześniej przygotowano ekspozycje stałe, dotyczące pradziejów “Na pograniczu Wielkopolski i Pomorza” oraz czasów wczesnego średniowiecza “W grodzie Bydgosta. Przedsięwzięciu patronują Archeowieści.

Atrakcyjna aranżacja plastyczna (autorstwo Elżbieta Kopczyńska) oraz umieszczenie wystawy w zabytkowych piwnicach stwarzają niepowtarzalną atmosferę podczas zwiedzania.
Ekspozycja będzie udostępniona zwiedzającym do 28 lutego 2015 r. W budynku Białego Spichrza – Zbiory Archeologiczne na Wyspie Młyńskiej. ul..Mennica 2.

X Ogólnopolski Konkurs Malarski m.in Teofila            Ociepki -wystawa pokonkursowa.


Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy wraz z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego zapraszają na wystawę stanowiącą pokłosie „X Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Teofila Ociepki”. Biennale organizowane od lat niemal dwudziestu dla artystów z kręgów „sztuki naiwnej” albo od jakiegoś czasu „art brut”, samorodnych talentów, dla których tworzenie jest czynnością niemalże fizjologiczną.

Wernisaż odbędzie się 17 stycznia 2015 roku, o godz. 12:00 w Spichrzach nad Brdą, ul. Grodzka 7-11. 

Wstęp wolny.

Wystawa pokonkursowa czynna do 15 lutego 2015 roku.


niedziela, 11 stycznia 2015


" Detroit. Historia ręki " reż. Jolanta Janiczak



reżyseria: Wiktor Rubin
dramaturgia: Jolanta Janiczak
scenografia i kostiumy: Michał Korchowiec
muzyka: Aśka Grochulska, Tomasz Wyszomirski
reżyseria światła: Katarzyna Łuszczyk
video, asystent scenografa: Hanna Maciąg
asystent reżysera: Maciej Pesta
inspicjent: Hanna Gruszczyńska/Mateusz Tłok

występują: Aleksandra Bednarz (gościnnie), Paweł L. Gilewski, Aśka Grochulska (gościnnie),
Mirosław Guzowski, Marian Jaskulski, Roland Nowak, Bartosz Ostrowski (gościnnie), Maciej
Pesta, Jerzy Pożarowski, Dawid Rafalski (gościnnie), Sonia Roszczuk, Jan Sobolewski,
Łukasz Stawarczyk (gościnnie), Dominik Stroka (gościnnie), Jakub Ulewicz, Małgorzata
Trofimiuk, Marcin Zawodziński oraz statyści

Premiera 21 grudnia 2014
Duża Scena TPB
Czas trwania: 110 min.

"Detroit. Historia ręki” to spektakl, dla którego ramą jest słynny mural Diego Rivery namalowany w The Detroit Institute of Arts. Fresk ten rozpościera się na czterech ścianach muzealnego dziedzińca. Wchodząc na dziedziniec, wkraczamy jednocześnie do przemysłowego miasta sportretowanego przez Riverę w 1933 roku., w chwili swego największego rozkwitu, gdy Detroit było nie tylko najważniejszym centrum przemysłowym, ale także miastem-ikoną nowoczesności. 
Janiczak i Rubin, korzystając z motywów i tematów zawartych w muralu, opowiedzą ponownie historię Detroit, miasta, które zbankrutowało.

" Rigoletto "



Giuseppe Verdi: RIGOLETTO
 – opera w trzech aktach.
Libretto Francesco Maria Piave na podstawie dramatu "Król się bawi" autorstwa Victora Hugo.
Reżyseria: Natalia Babińska
Kierownictwo muzyczne: Maciej Figas
Scenografia: Diana Marszałek
Kostiumy: Martyna Kander
Choreografia: Jakub Lewandowski
Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń
Reżyseria świateł: Maciej Igielski
Asystent reżysera: Edward Stasiński
Asystent dyrygenta: Maciej Wierzchoń
Asystent choreografa: Piotr Kobierzyński
Premiera: 18 października 2014 r.
Soliści, Chór, Balet i Orkiestra Opery Nova
Czas trwania 2 godz. 45 min. -  w tym jedna przerwa.

Dramat Hugo jest fantazją na tematy historyczne ,oddaje ducha czasów i obyczajowość renesansowego dworu francuskiego króla, Franciszka I. Król, słynący z miłosnych przygód oraz jego słynny błazen, Trybulet , uwieczniany na kartach literatury i inne historyczne postaci, zostały negatywnie przedstawione przez Wiktora Hugo. Pisarz wprowadził do swego utworu akcenty antymonarchistyczne; dramat powstawał w czasie powstania republikańskiego (1832) przeciw reżimowi króla Ludwika Filipa.
Verdi interesował się sztuką Hugo, lecz cenzura obyczajowa przez kilka lat czyniła niemożliwym uzyskanie imprimatur dla libretta opery, zarzucając mu niemoralnośc  tematu. Ostatecznie Verdi i Piave dokonali zmian: dwór francuski stał się księstwem Mantui, zmienione zostały imiona bohaterów.Tytułem opery  jest imię noszone przez pokracznego książęcego błazna : włoskie słowo "rigolo" znaczy  zabawny, dziwny, ciekawy.Od chwili akceptacji libretta Verdiemu wystarczył tydzień czasu, by ukończyć partyturę. "Rigoletto" należy do najbardziej znanych utworów kompozytora, prapremierę w weneckiej "La Fenice"zakończyło 12 bisów.

sobota, 10 stycznia 2015


" Baron Cygański "


Realizatorzy:
Inscenizacja, reżyseria i choreografia:Janina Niesobska
Scenografia i kostiumy :Maria Balcerek
Kierownictwo muzyczne:Maciej Figas
Reżyseria świateł: Bogumił Palewicz
Przygotowanie chóru: Henryk Wierzchoń
Autor plakatu: Michał Batory
Premiera: 6 listopada 2010 r.
Czas trwania: 2 godz.45 min, w tym dwie przerwy.

Strauss uznawał „Barona cygańskiego”  za swe największe kompozytorskie osiągnięcie. Zauroczony folklorem cygańsko-węgierskim stworzył operetkę oddającą piękno kultury obu tych nacji. Muzyka opisuje koloryt i swobodę puszty, żywiołowość cygańskiego obozowiska i elegancję wiedeńskich pałaców , dzieło aż roi się od wpadających w ucho melodii.„Baron cygański” powrócił w iście królewskim przepychu do repertuaru bydgoskiej Opery: operetkę wystawia się po to, aby sprawić radość widzom i…wykonawcom. Wykreowany na scenie świat ma zachwycać popisowymi ariami, wystawnością strojów, dekoracji, wdziękiem tancerek, dynamiką tancerzy, popisami aktorskimi całego zespołu a w uszach (i sercach) mają zostać na zawsze cudowny walc skarbówduet ”ślubny” Saffi i Barinkaya ,marsz rekrutów i ognisty czardasz.Z pieczołowitością zostały odtworzone XIX wieczne kostiumy wieśniaków w święcie winobrania z I aktu, migoczący światełkami namiot czaruje tajemniczością i erotyzmem Wschodu, przepyszny żyrandol i gigantyczne ażurowe schody –(największe w historii realizacji na scenie Opery Nova), które stanowią tło dla olśniewających sukien i mundurów. Błękity, szmaragdy, indygo, fiolety, cekiny, zapinki, przypinki . Jedwabne falbany spódnic tworzą barwną ruchomą płaszczyznę w porywającym czardaszu, powiewają frędzle chust , błyskają i dźwięczą szable. Zapraszamy na blisko 3 godziny radości.